V tomto článku si můžete přečíst jak naši studenti 4. ročníku oborů Obchodní akademie a Strojírenství pracují a tráví své volno během své odborné praxe Erasmus+ v Severním Irsku.

Každý pracovní den vstávám před sedmou hodinou ranní spolu s mým spolubydlícím Markem. Jsem ubytován spolu s dalšími šesti spolužáky na ubytovně v ulici Ormeau Road, kde se staráme o sebe sami, to znamená, že si musíme vařit, prát, uklízet a další podobné věci, které jsou potřeba k normálnímu chodu domácnosti.

Po snídani si připravím batoh s věcmi do práce a spolu s mými dvěma spolužáky nás pravidelně vyzvedne v 7:30 taxi, které nás kolem osmé dopraví až k hlavnímu vchodu firmy TRUCORP.

Zde také pracujeme a vzděláváme se v oboru 3D tisku, naše práce je modelovat jednotlivé součásti v programu Fusion 360. S tímto programem se nám pracuje mnohem pohodlněji a lépe než s Invertorem, který používáme ve škole.  Také dohlížíme na 3D tiskárny, aby  celý tisk probíhal v pořádku. Firma TRUCORP se zabývá výrobou figurín k výuce zdravotníků a lékařů. 3D tisk se používá v této firmě k přesné modelaci malých částí, které jsou potřeba k výrobě figurín. Na pracovišti na nás dohlíží Alex a Max, ti mají celé oddělení tisku na starosti a stejně tak i nás. Jsou velmi přátelští a nabídli nám možnost vlastního 3D tisku. Z firmy pravidelně odcházíme v 16:00.

Tam již na nás čeká taxík, který nás zpět odveze do naší ubytovny 169 na Ormeau Road.

Po příjezdu si jdu obvykle uvařit večeři a také oběd na další den. Mezitím také přichází ostatní spolubydlící z práce a tak si vždy během vaření povídáme, co jsme dělali a jaký jsme měli den.

Pokud je ale víkend či máme více volného času, snažíme si užít naši stáž, jak nejvíce to jde. Ať už jde o různé výlety či návštěvy místních památek, jako je například Ulster muzeum či Giants Causeway, což je jedna z největších přírodních atrakcí zde v Severním Irsku.

Ze stáže si odnáším nezapomenutelné vzpomínky. Protože o tom to všechno je, o poznání místní kultury, rozšíření vědomostí, které se nám budou do života velice hodit, jak už v zaměstnání či studiu, tak i v osobním životě.

René Pavlík