Moje pomaturitní stáž Erasmus

Jak už to tak bývá, tak hromada škol díky projektům Erasmus a ErasmusPRO může posílat své studenty na zahraniční stáže do různých zemí. Naše škola má tu příležitost tyhle stáže realizovat, a proto jsem této možnosti využila a mohla v červnu odjet na tříměsíční pobyt do Irska.

Přesněji – nacházím se v městě Mallow, které leží v hrabství Cork v Irsku. Přijela jsem sem 18. června a za tu dobu se tu odehrálo opravdu moc věcí, že ani nevím, čím dřív začít.

První měsíc svého pobytu jsem pracovala ve společnosti Qifa Financial Planners, kde mým nadřízeným byl Sean Lynch. Tato firma se zabývá finančním plánováním, životním pojištěním a pomáhá lidem s kontrolou a budováním finančního bohatství každého klienta. Mojí prací zde bylo skenování různých dokumentů a kontrola složek klientů. Později jsem také zapisovala různé finanční údaje do účetních tabulek za celý půlrok.

Po měsíci jsem změnila práci a teď pracuji v kanceláři YIT (Your International Training). Mým nadřízeným je Tara Breslin. Kancelář YIT se zabývá sháněním hostitelských rodin a podniků, kde můžou studenti, kteří se účastní programů Erasmus, pracovat. Díky této práci jsem se seznámila s několika studenty s Polska a Itálie. Mojí náplní práce je především dělání tabulek v programu Excel a shromažďování informací pro studenty, hledání firem v okolí, tvorba a skenování pracovních reportů a certifikátů.

Za tu dobu jsem tu poznala spoustu lidí, a to také díky tomu, že jsem měnila hostitelské rodiny. Teď už jsem ve třetí hostitelské rodině a musím říci, že jsem nikdy neměla s žádnou sebemenší problém. Mojí první hostitelskou rodinou byli Wilma a Mateuzs, kteří bydlí přímo v Mallow, takže jsem si tohle město mohla hned od prvního dne projít a prozkoumat. Bydlela jsem u nich asi měsíc. Protože pocházejí z Polska a odjeli tam na prázdniny, přestěhovala jsem se k jedné mé kolegyni Nicol z kanceláře YIT. Byla jsem u ní také měsíc. Bydlí kousek od Kanturku a každé ráno jsem s ní jezdila do práce. Za tu dobu, co jsem u ní bydlela, jsem se seznámila s celou její polskou rodinou a trávila s nimi spoustu času. Mojí poslední rodinkou je starší pár Joana a Wiliam, což jsou taky strašně milí lidé, a doufám, že už u nich zůstanu.

Musím říci, že Irsko je moc krásné, ať už je to příroda, památky či města. Navštívila jsem tu spoustu míst, jako například Dublin, Galway, Cork, Katurk, Ardmore, Killlarney, Cobh, Cliffs of Moher a další. Kdybych měla vybrat místo, kde se mi líbilo nejvíce, tak bych jednoznačně řekla Killarney a Národní park v Killarney. Byla jsem na tomto místě třikrát a klidně bych tam jela zas, opravdu nádherný park, který je svojí rozlohou největší a vůbec prvním národním parkem v Irsku.

Mám toho ještě spoustu, co říci, ale to bych tady psala už slohovou práci. Opravdu jsem moc ráda, že jsem měla tu možnost sem jet a doporučila bych to každému. Nejen, že poznáte spoustu nových zajímavých míst, potkáte úžasné lidi, zlepšíte si angličtinu, ale také si odnesete spoustu zážitků a zkušeností s prací v zahraničí.

Kristýna Hornischer

absolventka oboru Obchodní akademie