Erasmus v Mallow

V tomto článku si můžete přečíst jak naši studenti 4. ročníku oborů Obchodní akademie a Ekonomické lyceum pracují a tráví své volno během své odborné praxe Erasmus+ v Irsku.

Přílet do Irska byl vcelku klidný. Pilot byl moc šikovný a vzlet i přistání zvládnul tak, že na letadle nebyl ani škrábanec. Po příletu nás čekala dlouhá cesta do malého městečka Mallow, které nás vřele přivítalo. Okouzlila nás krásná, tichá, čistá příroda, kravičky a koně, kteří byli snad na každém paloučku. Počasí bylo sice chladné, ale za to velmi autentické. Po tom, co jsme vystoupili z autobusu, na nás usměvavě čekali naše nové rodinky. Každý jsme se přidali k té své a jeli jsme se k nim ubytovat. Na nás čekala maminka s desetiletou dcerou Miou a dvěma kočičkami. Bydlíme v druhém patře jejich krásného bytu. Práci, do které každý den chodíme, máme necelý kilometr od nás, takže je to super. Pracujeme v hostitelské společnosti Your International Training, která spojuje a koordinuje programy pro evropské občany v Irsku v rámci EU Erasmus. Pomáháme tu s dokumenty, ve kterých doplňujeme informace o organizacích a rodinách, které budou mít na starost další studenty. Tato práce nás baví a spolu s kolektivem, který tu je, nám tu je velmi příjemně. Pracujeme tu až do odpoledne a jakmile přijde náš volný čas, prosedíme ho v krásných “vintage” irských kavárnách se šálkem kávy a dortíkem v ruce. Není to jediná činnost, kterou tu ve volném čase děláme, i když ji máme asi úplně nejraději.  Naší aktivitou jsou také výlety na krásná místa, které tu v blízkosti jsou. Například se chceme podívat na nábřeží do městečka Cobh, kde je katedrála svatého Colmana. Jediný strach, který nás tíží, je z příletu zpátky do České Republiky. Moc se nám v Irsku líbí a už teď víme, že bychom tu chtěly trávit více času.

O víkendu jsme měli díky Erasmu možnost jet na výlety po Irsku. V sobotu jsme měli sraz na Garda station v 10 hodin. Nasedli jsme do autobusu a čekala nás asi 3 hodinová cesta, která ale doopravdy stála za to. Navštívili jsme Cliffs of Moher, které patří  nejnavštěvovanějším přírodním atrakcím v Irsku. Táhnou se v délce 8 km podél pobřeží Atlantského oceánu v hrabství Clare na východě Irska. Měli jsme opravdu velké štěstí na počasí, bylo nádherně a slunečno. Před odjezdem jsme se ještě zašli podívat po krámcích se suvenýry.

V neděli jsme měli sraz na stejném místě a ve stejný čas jako v sobotu. Tentokrát jsme jeli jen něco okolo 1 hodiny. Autobus nás dovezl k Národnímu parku Killarney. NP Killarney chrání rozlehlou krajinu s jezery a velkým, kdysi typickým irským dubovým lesem, který se stal jeho základem. Byl založen jako vůbec první národní park v Irsku. V parku jsou tři jezera Lough Leane (je největší), Muckross Lake (je nejhlubší) a Upper Lake (je nejmenší), která jsou vzájemně propojena a zaujímají zhruba čtvrtinu rozlohy parku.

Potom jsme se vydali podél Muckross Lake k Muckross House, který je obklopený krásnými zahradami. Byl vystavěn jako panské sídlo.

I v neděli jsme měli krásné počasí, takže jsme moc rádi, že nám to takhle hezky vyšlo.

Tereza Hudská a Melisa Ruszóvá EL4

eu flag erasmus vect pos | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav