Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Čáslav
Na konci ledna si již tradičně celý svět připomíná památku obětí holocaustu. Podle rezoluce Valného shromáždění OSN mají být oběti uctěny dne 27. ledna, v roce 1945 byl v tento den osvobozen největší německý koncentrační tábor v polské Osvětimi. Na konci ledna probíhá v této souvislosti řada vzpomínkových akcí, do jedné z nich, čištění Stolpersteine, se již podruhé zapojila i naše škola – VOŠ, SPŠ a OA Čáslav.
Stolpersteine, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem velké 10×10 cm vsazené do chodníku před domy obětí nacistického režimu podle původního projektu německého umělce Guntera Demniga. První kámen byl položen 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, dnes lze více než 80 000 Stolpersteine potkat v mnoha evropských městech. V České republice byl první kámen umístěn v roce 2008 v Praze.
V Čáslavi je v současné době více než 40 kamenů. Naposledy bylo 7 kamenů instalováno 25. října 2023 na památku rodin Reitmannových a Lustigových.
Studenti druhého a třetího ročníku ekonomického lycea na VOŠ, SPŠ a OA Čáslav se v pátek 26. 1. 2024 vydali čistit kameny do ulice Jana Karafiáta, zde připomínají rodinu Kőrnerovu, manžele Lustigovy, Idu Weilovou a Žofii Příhonskou.
Čištění Stolpersteine nebyla jedinou vzpomínkovou akcí ke Dni památky obětí holocaustu, které se zmínění studenti zúčastnili. Na podzim v rámci mezinárodního projektu Krokus zasadili cibulky žlutých krokusů, které mají připomínat barvu Davidovy hvězdy, kterou byli nuceni Židé během 2. světové války nosit na svém oblečení. Rostlinky krokusů na našem školním pozemku se zatím neukázaly, ale význam této akce tím nebyl poznamenán. Jejich květy mají nejen připomenout jeden a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, které zemřely v koncentračních táborech, ale i prohloubit v mladých lidech znalosti o nezbytnosti lidské tolerance a respektu ve společnosti. Jan Patočka, český filosof, řekl: „Historie není pohled, nýbrž zodpovědnost.“ Co k tomu dodat? Každý z nás utváří svět, ve kterém žijeme, buďme tedy zodpovědní k vlastní historii, neboť ta je součástí i naší budoucnosti.
Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003759