Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Čáslav
Události 17. listopadu si připomněli studenti tříd OA4, EL3 a EL2 ve středu 22. 11., během úvodní debaty byli upozorněni na souvislost let 1939 a 1989, neopomenuto nezůstalo ani období pražského jara a následná etapa normalizace.
Doba nesvobody, cenzury a omezování lidských práv byla studentům názorně ukázána během projekce filmu Osmy, která zachycuje neobyčejný den obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli.
Na tento tragikomický filmový příběh navázal osobní příběh Danuše Stehlíkové, rodačky z nedalekých Potěh. Ta se svým manželem Josefem Stehlíkem byla mezi prvními signatáři Charty 77, on byl později za tvorbu a šíření protistátních letáků a článků odsouzen na 2 roky do vězení. Ona zůstala sama se čtyřmi malými dětmi, prakticky bez finančních prostředků. Vzpomínky paní Danuše byly natočeny a díky projektu Paměť národa jsou přístupné laické veřejnosti.
Na závěr si studenti vyzkoušeli „dobu nesvobody“ a díky únikovým hrám se přenesli do doby, na kterou by se nemělo zapomínat, neboť i tak bojujeme za to, abychom mohli žít ve svobodné a demokratické zemi.
Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003759