Erasmus ve Slovinsku!

V rámci třetího ročníku na VOŠ je povinná pracovní praxe na pět měsíců, kterou jsme se rozhodli splnit v zahraničí, což se nám umožnilo díky programu Erasmus+. Vybírali jsme si z destinací jako je např. Malta, Irsko či Slovinsko. Naše volba padla na Slovinsko a to z důvodu dopravy a možnosti snadného cestování. Hlavním důvodem vycestování do zahraničí pro nás bylo poznání jiné kultury, osamostatnění se a zlepšení cizího jazyka a komunikace.

Naše stáž probíhá na úřadě Zavod Novo Mesto, který se zabývá kulturou, turismem a sportem. Naší hlavní náplní práce je správa sociálních sítí, marketing a práce v Microsoft programech. Za uplynulé tři měsíce jsme měli možnost zúčastnění se mnoha akcí v Novo Meste, které byly pořádány našim úřadem, např. slavnostní otevření olympijského bazénu, mezinárodní turnaj v karate, dráhová cyklistika, mezinárodní studentské hry a spoustu dalšího. Pracujeme zde v přátelském kolektivu a moc se nám v práci líbí.

Ubytováni jsme na studentské koleji, kde je život trochu odlišný od pohodového života, který se tu ve Slovinsku žije. Ubytování je hodně multikulturní z celého Balkánu. Žije nás na koleji okolo dvaceti a udržování čistoty ve společné kuchyni a koupelně je pro některé opravdu těžké, až nemožné.

Od bydlení a práce se konečně dostáváme k volnému času a cestování. Většinu výletů podnikáme s našimi kamarády z koleje. První měsíce zde bylo opravdu stále letní počasí. Navštívili jsme přímořské město Koper a hlavní město Lublaň. Ve Slovinsku je toho opravdu spoustu k vidění, za zmínku určitě stojí jezero Bled a soutěska Vintgar. Vycestovali jsme i za hranice Slovinska. Navštívili jsme Chorvatský Zagreb a Plitvická jezera. Podívali jsme se do Italských Benátek, Triestu a obrovské jeskyně Grotta Gigante.

Po třech měsících bychom s klidem doporučili praxi v zahraničí úplně každému, kdo má tu skvělou možnost se ji zúčastnit. Naší volby určitě nelitujeme ba naopak, Slovinsko je nádherná země plná milých lidí s úchvatnou přírodou.

S pozdravem ze Slovinska Jaroslav Kepka a Natálie Ladrová

Studenti 3. ročníku VOŠ