Exkurze do Poděbrad

Ve čtvrtek 4. dubna 2024 navštívili žáci třídy OA3 Polabské mlékárny a. s. Poděbrady, které mají obchodní značku MILKO, výrobní závod a sídlo v Poděbradech a sýrárnu ve Varnsdorfu. Přivítala nás personalistka společnosti a dále se nás ujala paní ředitelka a vedoucí logistiky.

Nejprve jsme zhlédli prezentaci z historie i současnosti firmy. V roce 1933 vzniklo mlékařské družstvo, v roce 1943 byla založena sýrárna, vlivem politických událostí byla mlékárna znárodněna a stala se součástí státního podniku Laktos. V roce 1992 byla založena akciová společnost POLABSKÉ MLÉKÁRNY a. s. Poděbrady, jejichž součástí se od roku 2014 stává i sýrárna ve Varnsdorfu.

Firma ročně zpracuje zhruba 9 000 000 litrů mléka, které nakupuje výhradně od českých farmářů z oblasti Krkonoš, Vysočiny a Jizerských hor. Mléko musí být zpracováno nejpozději do 48 hodin od převzetí do tanku. Byli jsme seznámeni s produkty jako je Termix, Tvaroháček, Ovofit, Skyr, Matylda, řecký jogurt, z nichž některé se vyrábí i v BIO kvalitě. Dozvěděli jsme se, že na výrobu 1 kg řeckého jogurtu jsou potřeba 4 litry mléka. Pro každého z nás byla připravena tvarohová svačinkaJ

Dále nám byl nastíněn průběh zásobovací, výrobní i obchodní logistiky a vydali jsme se na prohlídku skladů.  Navlékli jsme si slušivé reflexní vesty a červené síťky na vlasy. Sklad vstupů zahrnuje materiál – mléko a obalový materiál. Poděbradská mlékárna je jediná v České republice, která si sama z potištěných polotovarů lisuje kelímky. Ve výrobním skladu jsou na palety strojově umisťovány hotové výrobky. Celá paleta je zabalena fólií a označena čárovým kódem. Výrobky jsou určeny velkoobchodu, maloobchodu i koncovým zákazníkům. Poslední sklad je expediční, kdy se vyskladňuje zboží podle objednávek zákazníkům. Dopravu zajišťuje chladicími vozy externí společnost ESA.

Firma zaměstnává zhruba 250 zaměstnanců, je největším producentem tvarohu u nás a pracuje se v nepřetržitém provozu 24 hodin denně. V celém kalendářním roce jsou volné pouze 2 dny. V letních měsících mají plno brigádníků z řad studentů, kteří navštěvují školy potravinářského, chemického, zdravotnického nebo zemědělského oboru.

Exkurze rozšířila a doplnila učivo odborných ekonomických předmětů a měli jsme možnost v praxi vidět metodu vyskladňování zásob „FIFO“.

eu+mŠmt barevné | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
OPJAK | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav

Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003759