Exkurze do ČNB

Ve středu 1. března 2023 vyjeli žáci třídy OA3 na exkurzi do České národní banky v Praze. Nejprve jsme všichni prošli vstupní kontrolou a následně zavítali na expozici na téma „Lidé a peníze“, která se nachází uvnitř trezoru.

Po úvodní projekci jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací z historie budovy banky, státovek, bankovek a mincí, základních funkcí centrální banky a padělků.

Nejzajímavějším exponátem je zde bezesporu veliká zlatá mince, která je největší v Evropě a druhá největší na světě. Její nominální hodnota je 100 000 000 Kč a současná tržní hodnota 170 000 000 Kč. Byla emitována u příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.

Dále jsme měli možnost ověřit si pravost bankovek a zvednout cihličky ze dřeva, platiny a zlata. Na konci exkurze si někteří žáci zakoupili pamětní minci v nominální hodnotě 50 Kč a pak už je čekal zasloužený rozchod za vzorné chování po celou dobu prohlídky.

Exkurze splnila svůj účel a vhodným způsobem doplnila a rozšířila učivo odborných ekonomických předmětů.