Maribor, druhý domov

V tomto článku si můžete přečíst, jak naši čerství absolventi oboru Strojírenství pracovali a trávili svůj čas během své pomaturitní dlouhodobé odborné praxe v zahraničí.

Minulý rok jsem s programem Erasmus+ vycestoval na praxe do španělského města Málaga. Tento zážitek mě natolik uchvátil, že když přišla příležitost po maturitě znovu vycestovat s programem Erasmus+, tak jsem ani neváhal.

Společně s dalšíma klukama jsme si vybrali destinaci Slovinsko, konkrétně studentské město Maribor. Slovinsko vám můžu doporučit už jen díky jeho dostupnosti. Několikrát mě navštívila moje rodina. Ani k moři jsme to neměli daleko. Navštívil jsem chorvatské město Rijeka a italský Terst. Procestoval jsem i Slovinsko například Bled, Bohinjské jezero, jeskyni Postojna a další přírodní krásy Slovinska, hlavní město Ljublana či město Celje .

Byl jsem přidělen do firmu AVTO JARC jako mechanik. Tato práce mě velmi baví a díky této příležitosti, zvažuji se jí i nadále věnovat.

Náš pracovní den začínal pokaždé v 8.00 ráno a končil v 16.00. Ze začátku jsme dělali na diagnostice, kde jsme si vyzkoušeli aktualizaci softwaru vozů, odstranění chybových hlášení nebo vypalováni filtrů DPF. Tato práce je velmi zajímavá, ale vždy jsem raději auta opravoval. Naštěstí to netrvalo dlouho a po pár dnech jsme se dočkali práce na dílně. Tam si mě pod křídla vzal zkušený mechanik. Jelikož se mu moje práce líbila, nechal mě hodně věcí dělat i samotného. Nejčastější pracovní náplní byl pravidelný servis vozů, výměna pneumatik a brzd, ale dočkali jsme se i práce na motorech. Asi nejzajímavější zážitek byl, když nás nechali odvést auto do Lublaně. Díky této práci jsem si vyzkoušel řízení spousty aut, což mi určitě otevřelo oči pro budoucí výběr vozu.

Celkově tuto příležitost hodnotím spokojeně. Určitě každému doporučuji pomaturitní program Erasmus.

David Trnka, bývalý student strojařiny