S Irskem máme dobré zkušenosti

O prázdninách jsem vyjela v rámci programu Erasmus + na jazykový a poznávací pobyt do Galway a Dublinu.

Vedle možnosti chodit denně do školy a mluvit anglicky za hlavní přínos považuji rozšíření kulturních obzorů v oblasti města Galway, které je typicky irské. Zejména v létě se tu konají hudební a literární představení a výstavy v týdnu Arts Festival. Vřelost Irů, pro které jsou zahraniční studenti a turisté zdrojem příjmu, je velmi příjemná v jazykových kurzech i ostatních službách.

Tzv. irská hudba má mnoho podob, poslouchala jsem tradiční i moderní žánry. Příběhy Keltů prezentované ve spolupráci s publikem mě velmi pobavily. Dověděla jsem se o historii, fauně a flóře zejména západního pobřeží, např.o Wooper swans, Connemara ponies. Nově otevřené Epic museum v Dublinu informuje formou interaktivních zážitků o životě Irů v zahraničí, utrpení v době hladomoru a boji za nezávislost. Obsahuje také expozice věnované literátům, sportovcům, tanečníkům a hudebníkům irského původu – např. o skupinách U2, Pogues, Thin Lizzy, Cranberries, Clanned, zpěvačce Shinéad O Connore.

Irové podporují politiku jednotné Evropy, starají se o ukrajinské uprchlíky a stejně jako naše země čelí nárůstu cen a obavám z vývoje konfliktu mezi Západem a Ruskem. Viditelný je pokrok ve snaze třídit odpad a poukazovat na změny klimatu západního pobřeží Irska, kde je měnící se rozmanitost druhů alarmující. Zjištění, že máme s Irskem společné cíle je zřejmé a potěšující i přes vzdálenost a fakt, že se jedná o ostrov.

Za možnost vycestovat v rámci programu Erasmus + náleží poděkování kolegovi Mgr. P. Kluhovi, který má celou agendu na starost.

Nabyté znalosti a zkušenosti budu sdílet i v hodinách ANJ, což je jedním z účelů programu Erasmus +, alespoň do doby, než se vrátí z podzimní praxe v Irsku někteří budoucí maturanti a budou s námi sdílet své zkušenosti.

Naší bývalé studentce, Kristýně Hornischer, která je v Irsku na pracovní stáži, držím palce a přeji další pozitivní zážitky. Velmi mě těší, že vytrvala v úsilí si jazykové znalosti zlepšovat.

Logo Erasmus1 | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
Erasmus+ | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav