Erasmus kurz pro učitele ve španělském Alicante

V srpnu – 15. – 26. 8. 2022 – jsem se zúčastnila kurzu pro pedagogy na jazykové škole Proyecto espaňol ve španělském městě Alicante. Každý den byl rozdělen na tři části, a to teoretickou, konverzační a didaktickou. V teoretické části jsme se věnovali používání idiomů, ale také rozdílům v užití slovesných časů pro běžné, ale i literární použití. Tato část byla určitě jazykově nejnáročnější. Konverzační část byla zaměřena na pohotové reakce, současný vývoj španělštiny a kulturním otázky. Španělština se jako každý jazyk rychle mění a pokud chce člověk učit současnou podobu, je dobré ji neustále sledovat. Didaktická část byla časově nejkratší, na druhé straně ale vycházela přesně z našich potřeb, byla více šitá na míru jednotlivým vyučujícím. Také se zde vystřídaly po týdnu dvě lektorky, právě pro zajištění různorodosti.

Pokud bych měla porovnat přínos jednotlivých částí, musím říct, že se vzájemně prolínaly a doplňovaly. Část teoretická byla často i konverzací a konverzační hodiny se prolínaly s didaktickými. I v nich jsem získala plno námětů pro svou další práci.

Škola měla veškeré zázemí, co studenti potřebují, bylo tam velmi přívětivé klima, ochotní a vstřícní lektoři i ostatní personál. Poskytovala i velké množství doplňkových aktivit. Ubytování jsem měla zařízené rovněž přes školu a neměla jsem absolutně žádný problém. Bydlela jsem ve sdíleném bytě s dalšími studenty, takže o konverzaci rozhodně nebyla nouze.

Celý kurz a pobyt v Alicante pro mě byl jednoznačně přínosem.

Logo Erasmus1 | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
Erasmus+ | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav