Abtech Precision Ireland Ltd.

V tomto článku si můžete přečíst, jak naši studenti 3. ročníku oboru Strojírenství pracují a tráví své volno během své odborné praxe Erasmus+ v Irsku.

Už to jsou tři dny, kdy společně s J. Duškem bydlíme v malé irské vesničce Grange, která je 10 km od Sligo.

Začátky byly relativně složité. Nejvíce bojů jsme měli s irským přízvukem, avšak to se každý den zlepšovalo.

Po příjezdu z Dublinu jsme se seznámili s rodinou a připravili na další den. Následující den v pondělí jsme se sešli ve Sligo, abychom si pověděli základní pravidla okolo chování. Poté jsme odjeli na svá pracoviště. Odpoledne jsme si též prošli Sligo samotné.

Jelikož mám rád starožitnosti a hudbu, tak jsem se dlouho procházel obchodem s vinylovými deskami, který byl přesně uprostřed obchodního centra ve Sligo. Neuvěřitelnou radost mi udělalo to, když jsem viděl i nová alba od známých tváří jako Eminem nebo starší skladby od skupiny Linkin Park.

Pracujeme ve firmě Abtech Precision Ireland Limited, která se zaobírá výrobou součástí na CNC strojích. Celou dobu praxe nás zaučuje samotný majitel, který vede tuto firmu přes dvacet let. První úkol zněl jasně, zamést podlahu! Po tomto úkolu jsme mohli začít s opravdovou strojírenskou výrobou.

Začali jsme s CNC propanbutanovým řezákem, který dokáže proříznout materiál až do 100 mm. Za celý den jsme pochopili veškeré ovládání stroje.

Prozatím se nám v Irsku neuvěřitelně líbí a těšíme se, co další týdny přinesou.

S pozdravem, Jan Dušek a Roman Suk, S3