Tři žákyně OA2 vnikly do studia ČT sport, kde natočily rozhovor. Ostraha jen zmateně přihlížela

Aneb, dne 22. května 2023 se vybraní žáci OA2 a EL2 vypravili do České televize v Praze.

Této akce se mohlo ze školy zúčastnit pouze 14 žáků. Proto před samotnou akcí museli účastníci vytvořit motivační dopis, proč právě já do ČT. Z těchto dopisů bylo porotou vybráno 13 nejlepších, sice nevím jak a proč ale mezi těch 13 vybraných šťastlivců jsem patřil i já, asi se nás hlásilo jen 13, jinak to musel být zázrak.

Výlet začínal odjezdem z Čáslavi v 7:52. Protože intr je od nádraží jen kousek, tak by se dalo očekávat, že na nádraží budu jeden z prvních. Opak byl však pravdou, na nádraží jsem dorazil mezi posledními a tak tak jsem si stihl koupit lístek a naskočit do vlaku.

Po příjezdu do Prahy jsme přestoupili na metro, které nás zavezlo kousek od budovy České televize. Protože jsme dorazili dřív, museli jsme chvíli počkat.
Ovšem během čekání se nám ztratil pan učitel Kalivoda. Napadlo nás, že se šel opalovat na velkou vysílací anténu talířovitého tvaru. Po chvíli, co se vrátil, nám řekl, že si  byl jen antény vyfotit, abyste je mohli vidět i vy v příloze tohoto textu.

Pak už následovala samotná prohlídka. Tedy to jsme si alespoň mysleli. Nejdřív jsme se museli dostat přes zmateného sekuriťáka, který sice vypadal minimálně na šedesátiletou praxi, ale zároveň působil jako by byl v práci první den. Po chvíli nás ale konečně pustil přes vstupní bránu, za kterou již čekal náš průvodce, který působil přátelsky a lehce potrhle.

Průvodcem se nám stal Ladislav Doležal, bývalý šéf domácího zpravodajství ČT. Zavedl do Studia 6, ve kterém se normálně natáčí. Zde nám začal vysvětlovat, jak funguje ČT, jak se dělá zpravodajství a jak se natáčejí reportáže. Nejvíce mě zaujalo to, že Česká televize není financovaná státem ale diváky skrze koncesionářské poplatky, což dává smysl, protože díky tomu není Česká televize závislá na vládě.

Následovalo  virtuální studio, které můžeme znát především z Událostí, nebo se v tomto studiu také natáčí volební vysílání. Vtip je v tom že celé studio je jen zelená místnost se spoustou světel a kamer my ale jako diváci místo zelené barvy vidíme virtuálně vytvořené studio. Sice je to velmi drahé ale také výhodné, protože se zde může natáčet spousta různých pořadů, kdy jen stačí změnit pozadí a divák má pocit, že je moderátor v jiném studiu. Pak jsme se vydali na  místo naší skupinou nejočekávanější, a to WC. Hned po tom jsme navštívili studio ČT sport,  ve kterém si mé dvě spolužačky moderátorky Karolína s Kateřinou zkusily vést rozhovor se sportovkyní  Míšou (také mojí spolužačkou).

Pokračovali jsme prohlídkou redakce (tzv. Newsroom),  kde jsem ale našeho průvodce příliš neslyšel. Ne,  že bych ho neposlouchal ale kvůli obecnému ruchu, který v této místnosti panoval díky práci redakčních týmů, které připravovaly večerní zpravodajství.

Potom přišel zlatý hřeb naší prohlídky a to režie. To je taková ne příliš velká místnost plná monitorů, na kterých běží živé vysílání ČT, vprostřed toho všeho sedí člověk, který řídí kdo, jak a kdy má mluvit, přepínání obrazů a spoustu dalších věcí. My jsme měli obrovské štěstí to protože,  když jsme přišli měl vstup Aleš Juchelka a my mohli vidět pravé zákulisí v akci. Jen, co jsme do režie vstoupili,  tak jsme slyšeli „ježíš ten Juchelka má tak velkou hlavu že se nevejde do záběru“. Po chvíli přišel Juchelkův živý vstup, hlavní režisér mu řekl, že může mluvit, ale bylo slyšet jen ticho. V režii ihned nastal zmatek a nikdo nevěděl, kde je problém. Po chvíli se ale ukázalo, že si pan Juchelka jen vypnul mikrofon. Bohužel nemůžu napsat,  jak na toto zjištění reagovali v režii, ale rozhodně Juchelku nechválili.

Po tomto úžasném zakončení naší exkurze do ČT jsme se už jen rozloučili s naším průvodcem a vydali se zpátky  na stanici Pražského povstání. Část  naší skupiny jela domů a druhá zůstala v Praze s panem učitelem Kalivodou. A po rozchodu se  šla kochat „chrámy konzumu“  matičky Prahy.

Musím říct, že exkurze mě bavila víc, než jsem čekal, dozvěděl jsem se spoustu nových věcí, zatáhl školu, a ještě se pořádně zasmál. Za mě jedna z nejpovedenějších exkurzí, na kterých jsem byl, a proto bych hodnotil 9z10.

Vratislav Klimeš, OA2