Talenti 1. ročníků z VOŠ, SPŠ a OA Čáslav

V úterý 28. května 2024 jsme v brzkých ranních hodinách vyrazili s 5 žáky z prvních ročníků do Jihlavy. Tentokrát ne do známé zoologické zahrady či tajemného podzemí, ale na soutěž v psaní na klávesnici s názvem Talenti 1. ročníků. Sjelo se zde 54 účastníků z 15 škol z různých koutů České republiky.

Nejprve se konalo slavnostní zahájení, na kterém kromě paní ředitelky školy promluvila i osoba nejpovolanější – mistryně světa v psaní na PC paní Ing. Helena Zaviačičová. Mimo jiné vyjádřila důležitost umění zvládat klávesnici i v době nastupujících převratných technologií.

Posléze se všichni rozešli do stanovených učeben. Soutěžilo se v rychlosti a přesnosti psaní na klávesnici v různých disciplínách, a to: minutovky (20 minutových opisů), dále desetiminutové opisy z obrazovky či z papírové předlohy s penalizací 10, 50 či dokonce 100 úhozů za chybu. Mnozí žáci dosahovali obdivuhodné výsledky a někteří již v prvním ročníku studia píšou rychlostí přes 400 čistých úhozů za minutu.

Kromě vyhlášení jednotlivých kategorií se vyhodnocuje také 10 nejlepších v rámci kombinace disciplín. Zde se mezi vyhlášené zařadil také žák třídy OA1A Michal Vágner a získal diplom za 8. místo. Pochvalu si zaslouží i ostatní účastníci našeho družstva: Barbora Cinerová, Kateřina Marešová, Tereza Nešporová a Dominik Richter. Společnými silami vybojovali naší škole 7. místo.

Zúčastněným děkujeme za reprezentaci školy a přejeme hodně úspěchů nejen ve zvládání klávesnice.