Po stopách Tomáše Bati

Třída EL1 se vydala ve dnech 5. až 7. června 2023 do Zlína na vzdělávací program s názvem Po stopách Tomáše Bati, a to v rámci projektu OPJAK.

Do Zlína jsme jeli vlakem, cesta nám trvala téměř čtyři hodiny, ale v milé společnosti spolužáků nám příjemně utekla. Město Zlín nás přivítalo pohledem na domky, které nechal pan Baťa vystavět pro své zaměstnance. Jakmile jsme opustili nádraží, ocitli jsme se na místě, ze kterého bylo na každém kroku cítit odkaz Tomáše Bati. Město Zlín je kombinací cihlové a bílé barvy a je překvapivě plné zeleně.

Během našeho pobytu ve Zlíně jsme absolvovali několik zajímavých edukačních programů, workshopů a komentovaných prohlídek, abychom získali co nejvíce informací o životě a díle Tomáše Bati a jeho nástupců.  Ve vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT jsme v prostorách stálé muzejní expozice „Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost“ absolvovali dva edukační programy. Jeden se týkal Baťovy školy práce, kdy jsme prožili jeden den učně, a druhý se týkal Baťovy reklamy, kdy jsme se seznámili s formou baťových reklam od tiskovin až po film. Viděli jsme zde původní linku na výrobu obuvi, výstavu snad stovky bot a desítky dalších produktů značky Baťa. Nemohli jsme si nechat ujít správní budovu – Baťův mrakodrap, který byl ve své době druhou nejvyšší budovou v Evropě. Nyní slouží jako budova Krajského úřadu Zlínského kraje. Nejvíce nás zaujala jízda ve výtahu, který byl upraven jako kancelář. A ještě jeden výtah nás překvapil, a to páternoster, ve kterém jsme se svezli téměř všichni poprvé v životě. Z terasy mrakodrapu jsme měli město jako na dlani. Třešničkou na dortu byla komentovaná prohlídka Památníku Tomáše Bati, kde jsme měli štěstí na úžasného průvodce, který nás překvapil nejen rozsahem svých znalostí, ale i poutavým výkladem.

Každý z nás ví, kdo to Tomáš Baťa byl, jde o jednu z nejvýznamnějších osobností naší republiky. Ale teprve po návštěvě Zlína jsme si uvědomili, jak výjimečný člověk s nadprůměrným podnikatelským duchem to byl, jak pokrokově přemýšlel a jednal. Však jeho motivační a reklamní hesla známe a používáme dodnes.                  

Barbora Ptáčníková, třída EL1

eu+mŠmt barevné | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
OPJAK | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav

Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003759