Exkurze třídy OA1

Ve čtvrtek 12. května 2022 navštívili žáci třídy OA1 Centrum řemesel a bylinné zahrady v Ostré u Lysé nad Labem. V celém areálu se platí grošem (1 groš = 10 Kč), kdy výměna proběhne ve směnárně nebo na pokladně.

Centrum řemesel vytváří atmosféru středověké vesničky a dobové kulisy pro jednotlivá řemesla, kdy při jeho stavbě byl využit především kámen a dřevo. Mohli jsme si zde vyzkoušet výrobu voňavého mýdla, ručního papíru, svíček, loutek, provazu, drátovat, rýžovat zlato, razit mince nebo vyrobit misku z keramiky. Pro doplnění energie jsme se občerstvili v místní Hodovně.

Bylinné zahrady byly založeny v roce 1999 a všechny jsou obhospodařovány ekologicky. Viděli jsme zde zahradu klášterní, bílou, zeleninovou, orientální, užitkovou a jiné. Velkou část tvoří travnatá plocha s mnoha různými posezeními k relaxaci. Někteří si také proběhli zahradní bludiště, labyrint spletitých sítí cest se slepými větvemi s konkrétním cílem.

Díky krásnému počasí jsme si exkurzi opravdu vychutnali plnými doušky, zažili plno legrace a s úsměvem na tváři a spokojeni se vrátili zpět do Čáslavi.