Exkurze do Komerční banky Pardubice

Ve čtvrtek 9. listopadu 2023 žáci třídy OA3 v doprovodu třídní učitelky Blanky Valtrové navštívili Komerční banku a.s. v Pardubicích.

Zde se nás ujal ředitel zdejší pobočky pan Radek Sobotka. Měl pro nás připravenou prezentaci na téma „Bankéři do škol a finanční obezřetnost“.

Dozvěděli jsme se zajímavé informace o padělcích peněz, počtu jejich zachycení. Nejvíce se padělají pětisetkoruny a tisícikoruny. Jen v loňském roce se podařilo zachytit přes 60 000 ks padělků. V oblasti mincí se nejvíce padělají dvacetikoruny. Za pomoci UV lampy jsme si mohli ověřit ochranné prvky bankovek, mezi které patří vodoznak, soutisková značka, ochranný okénkový proužek, mikrotext, skrytý obrazec, iridiscentní pruh a další. Peníze se stisknou na speciální bankovní papír ve Státní tiskárně cenin v Praze, mince se razí v mincovně v Jablonci nad Nisou.

Dále jsme získali plno cenných informací z oblasti skimmingu (padělání platebních karet bez vědomí majitele), bankovní identitě i hodně rozšířených podvodných e-mailech. Na závěr exkurze jsme navštívili v suterénu banky prostor safesových (bezpečnostních) schránek.

Exkurze vhodných způsobem doplnila a rozšířila učivo odborných ekonomických předmětů a oblast finanční gramotnosti, na kterou je kladem velký důraz.

Ještě jednou děkujeme panu řediteli Sobotkovi za umožnění návštěvy v bance a budeme se těšit na jeho návštěvu u nás ve škole v jarních měsících, kdy uspořádáme přednášku v rámci finanční gramotnosti pro žáky 2. ročníků obchodní akademie.

eu+mŠmt barevné | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
OPJAK | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav