Exkurze do ČNB poprvé

V úterý 9. ledna 2024 vyjeli žáci třídy OA2A na exkurzi do České národní banky v Praze. Nejprve jsme všichni prošli vstupní kontrolou a následně zavítali na expozici na téma „Lidé a peníze“, která se nachází uvnitř trezoru.

Po úvodní projekci jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací z historie budovy banky, státovek, bankovek a mincí, základních funkcí centrální banky a padělků. Nad vchodem do hlavní budovy banky je lev a světlonoš, banka má 5 nadzemních podlaží a 3 podzemní. My jsme exkurzi absolvovali ve druhém podzemním podlaží.

Nejzajímavějším exponátem je zde bezesporu veliká zlatá mince, která je největší v Evropě a druhá největší na světě. Její nominální hodnota je 100 000 000 Kč a současná tržní hodnota 190 000 000 Kč. Byla emitována u příležitosti 100. výročí vzniku československé měny. Na její ražbě se podílely 3 mincovny – ve Švýcarsku, ve Vídni a v Jablonci nad Nisou.

Paní průvodkyně nás seznámila s historickým vývojem peněz na našem území od stříbrných denárům, přes groše, tolary. Dále jsme měli možnost ověřit si pravost bankovek a zvednout cihličky ze dřeva, platiny a zlata. Exkurze tak jistě splnila svůj účel, vhodným způsobem doplnila a rozšířila učivo odborných ekonomických předmětů. Za vzorné chování pak následoval zasloužený rozchod a pak jsme se všichni spokojeni a občerstveni vrátili vlakem zpět do Čáslavi.