Keňská republika

Keňa, plným názvem Keňská republika, je přímořský stát ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Sousedí na západě s Ugandou, od 9. července 2011 na severozápadě s Jižním Súdánem, na severu s Etiopií, na východě se Somálskem a na jihu s Tanzanií. Keňa je známá svými národními parky v savaně a velkou vůlí lákat zahraniční turisty. Země je prezidentskou republikou. Keňa je pojmenována po nejvyšší hoře Mount Kenya, nacházející se uprostřed státu. Zákonodárným sborem země je Národní shromáždění. Je to jeden z mála afrických států, kde mají demokracii.

Tak toto jsme se dozvěděli na Wikipedii. Ale jací lidé v tomto pro nás odlehlém koutu Afriky žijí? Jakou mají kulturu, vzdělání, přírodní krásy a vůbec co jsou zač?

A tak jsme na půdě naší školy přivítali pan Amtavi Jeremiah Amalemba z Keňské republiky z města Nairobi což je současně i hlavní město. Spolu s ním pak k nám zavítal i pan Jiří Berousek, ředitel Národního cirkusu originál Berousek, kde pan Amtavi v současné době pracuje jako vynikající artista. Spolu s panem Berouskem, který do Keňské republiky jezdí na studijní pobyty, nám povyprávěli o Keňské republice, jejích obyvatelích i přírodě. Zajímavé bylo i povídání o životě lidí pod šapitó, zvířatech a přírodě vůbec.

Na závěr tedy lze říci, že moto Keňské republiky Harambee – tahejme za jeden provaz, by mělo být i naším motem.

Kuwa na afya Kenya – buď zdráva Keňo

logolink op vvv hor barva cz1 | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav