Technologická gramotnost

Dne 17. 2. 2023 se pro žáky druhého a třetího ročníku oboru strojírenství uskutečnila v naší škole přednáška na téma Technologická gramotnost. První dvě vyučovací hodiny se přednášky zúčastnili žáci třetího ročníku, které v učebně vystřídali žáci druhého ročníku, aby si dvouhodinovou přednášku také vyslechli. Přednášky vedl absolvent FEL ČVUT v Praze pan Oleksandr Chmel. Žákům byly mj. představeny aktuální novinky z oblastí elektromobility, umělé inteligence, kyberbezpečnosti, 5G a IOT.

Ondřej Zinek (třída S3)

Nejvíce mě zaujala oblast elektromobility, na přednášce nám byl vysvětlen princip fungování elektromobilů, jejich výhody a nevýhody, bavili jsme se také o tom, zda je elektromobilita opravdu tak bezemisní, jak se traduje, a v neposlední řadě jsme porovnávali elektromobily s klasickými auty se spalovacími motory. Překvapilo mě, že první elektromobil byl vynalezen daleko dříve než auto na spalovací motor.  Diskutovalo se o cenách energie, o bezpečnosti baterií, jejich životnosti, ale také o jejich likvidaci.“

Martin Sosnovec (třída S2)

„Přednáška nám ukázala vývoj technologií. Začali jsme elektromobilitou. Dalším tématem bylo AI (umělá inteligence) od věků enigmy až po autonomní řízení.  V přednášce mě zaujala diskuze o 5G, jeho funkci a principu. Překvapivě se totiž nejedná o rychlost, jak si většina lidí myslí. Díky 5G má síť větší stabilitu, a tak se na ni může připojit více lidí najednou bez výrazného zpoždění. Zajímavé bylo povídání o kyberbezpečnosti. Při přednášce jsme si udělali test (načtením promítaného QR kódu).  Test prokázal, že málokdo z nás má dobře zabezpečený prohlížeč. Podle mého se všichni ujistili, že není radno podceňovat pořádné heslo a bezpečnost na internetu.“

Přednášky byly velmi zajímavé, žáci nahlédli pod pokličku moderních technologií a zjistili, že moderní technologie už nejsou jen o matematice, fyzice a programování, ale také o společenských vědách a etice.

logolink op vvv hor barva cz1 | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
IKAP II. | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav