AVTO JARC

V tomto článku si můžete přečíst, jak naši studenti 3. ročníku oboru Strojírenství pracují a tráví své volno během své odborné praxe Erasmus+ ve Slovinsku.

Náš ročník měl tu možnost navštívit Slovinsko s programem Erasmus+. Naše pouť nás dostala do Mariboru. Jedná se o druhé největší město země. Nikdy jsem ve Slovinsku nebyl, pouze jsem tudy projížděl. Překvapila mě nadprůměrná obětavost lidí a ohleduplnost. Jako největší zajímavost bych asi vyzdvihl čistotu, v okolí nenajdeme žádné odpadky. Mají zde striktní třídění odpadu. V okolí je krásná příroda. Párkrát jsem se vydal s mým kamarádem Ondrou na průzkum zákoutí Mariboru a blízkého okolí.

Pracuji ve firmě Avto Jarc společně s Adamem a Ondrou. Společnost se zabývá prodejem a servisem automobilů značek Peugeot, Citroen, Volkswagen, Suzuki a Seat. Firma mě velice nadchla, baví mě práce s automobily a vším okolo nich. Práce je tu velmi pestrá. Zaměstnanci chtějí, ať si všechno vyzkoušíme. Někdy je to i vtipné se dorozumět přes částečnou jazykovou bariéru. Protože někteří lidé mluví pouze slovinsky, tak se s někým domluvíme spíše česky. Ale i přes to jsou velmi obětaví. Toto období je specifické výměnou zimních pneumatik za letní. Takže je to pro nás denní chléb. Jinak zde měníme brzdovou soustavu, olej, olejové filtry, vzduchové filtry atd.

Jsem rád, že jsem se dostal do této firmy, našel jsem zde plno nových přátel a získal jsem nové zkušenosti a aplikoval teorii do praxe

Roman Verner S3