Projekt Krokus

Letos na podzim (2022) se naše škola poprvé zapojila do projektu Krokus, který má za cíl přibližovat mladým lidem problematiku holocaustu a ukazovat nebezpečí rasové nesnášenlivosti. Irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze poskytuje školám cibulky krokusů, které žáci sází jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, které zemřely během šoa. V ideálním případě by rostlinky měly rozkvést kolem 27. ledna, kdy si celý svět připomíná osvobození koncentračního tábora Osvětim. Žlutá barva květinek symbolizuje Davidovu hvězdu, znamení rasové diskriminace Židů za 2. světové války.

V návaznosti na tento projekt bychom rádi pokračovali v rozvíjení tohoto motivu, neboť otázka rasové netolerance je v i současné době téma velmi aktuální. Jelikož Čáslav bylo městem s relativně velkou židovskou minoritou, jejíž stopy jsou patrné dodnes, je nasnadě pokusit se vypátrat osudy čáslavských Židů během německé okupace a po ní. Studenti 2. ročníků vás budou pravidelně informovat o svém pátrání.