Padesátá léta

Žáci tříd EL2 a EL3 navštívili dne 2.11.2023 v doprovodu paní učitelky Procházkové a paní učitelky Stehlíkové výstavu Padesátá léta v historické budově Národního muzea v Praze.

Paní učitelka Stehlíková nám nejprve řekla pár slov k období, kterého se výstava týká. Následně jsme si výstavu společně prošli. Padesátá léta byla na výstavě představena pomocí stěžejních událostí té doby, jakými byly dozvuky války, úmrtí J.V. Stalina a K. Gottwalda, měnová reforma, procesy s Miladou Horákovou a Josefem Toufarem, propagandistický filmový průmysl, dobový tisk s tématy korejské války, kolektivizace venkova či třetí odboj, ale také olympijské úspěchy Emila Zátopka a Áji Vrzáňové či exilové a samizdatové materiály. Výstava poukazovala jak na zločiny komunistického režimu, tak poválečné nadšení, které tomuto režimu umožnilo převzít politickou moc ve státě. Vystavené předměty byly doplněny audiovizuálními prvky, a to vše navodilo atmosféru tehdejší doby.

Ve zbylém čase jsme dostali v muzeu rozchod, a tak si mohl každý z nás prohlédnout i jiné výstavy, o které měl zájem. Já jsem navštívila výstavy Zázraky evoluce a Momenty dějin. Školní akce byla rozhodně zajímavým zpestřením výuky dějepisu. Všichni jsme se dozvěděli něco o naší minulosti a odnesli si odhodlání minulost neopakovat.

Aneta Roušarová, EL2

eu+mŠmt barevné | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav