Byli jsme v Amsterdamu…

33 hodin 2 metry pod úrovní hladiny moře aneb co jsme o Amsterdamu nevěděli

Na lodi:

Amsterdam je nejlidnatějším městem Holandska s přibližně 1500 mosty a systémem grachtů v délce kolem 100 km, přezdívaný Benátky severu. Rozkvětu dosáhl v 17. století, obchod s otroky a koloniální politika Východoindické a Západoindické společnosti vytvořily obrovské bohatství.

V muzeích a na trhu:

Město se pyšní četnými sbírkami umění a diamantů-jednomu ze studentů se podařilo „ukrást“ v temné místnosti muzea jeden z nich. Vznikla tu první burza cenných papírů a tradice pěstování tulipánů, původně dovážených z Turecka, sahá do 16. století. Cibule tulipánů lze i jíst – realita za 2. světové války.

Vidět, slyšet a cítit je:

Vlajky Francie, které jsou barevně totožné s těmi Nizozemska, dnes je tu společně s námi i prezident E. Macron. Vídáme i duhové vlajky LGBT, Nizozemsko patří k zemím s velmi liberálním přístupem k menšinám, s právem na homosexuální svazky a adopci dětí, legalizovaná je marihuana i eutanazie.  Sídlo pivovaru Heineken nejprve cítíme. Míjíme společnost Booking.com a pobočky firem Netflix, Philips.  Letadla letiště Schiphol, což je nejlepší zapadoevropský vzdušný přístav roku 2020, zahlédneme téměř vždy při pohledu vzhůru. Všudypřítomní cyklisté často zvoní a turisté – přes 5 milionů návštěvníků ročně zůstane déle než jeden den, se prodírají ulicemi nebo stojí ve frontách na své oblíbené malíře a umělce. Bez fronty lze poslouchat pouliční hudebníky, zní tu operní árie i rap nebo Vivaldiho Čtvero ročních období. Kdosi boxuje před Muzeem moderního umění.

Na ČT1:

V Praze a Hradci Králové vznikla minisérie A Small Light-příběh sekretářky Miep Giesové, která zachránila deník Anne Frank. Deník později vydal přeživší otec Otto Frank.

R. Bumbálková, B. Valtrová, vyučující

eu+mŠmt barevné | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
OPJAK | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav

Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003759