Avto Koletnik D.O.O.

V tomto článku si můžete přečíst, jak naši studenti 3. ročníku oboru Strojírenství pracují a tráví své volno během své odborné praxe Erasmus+ ve Slovinsku.

S Helčou a Vítkem pracujeme ve firmě Avto Koletnik D.O.O. která se nachází přímo ve městě Maribor. S Helčou jsme spojené a pracujeme společně, Vítek pracuje sám v jiné části. Naší hlavní náplní je celkové čištění aut, která se buď opravovala v servise nebo si lidé přímo čištění zaplatili.

Náš den začíná v půl sedmé, kdy si vyzvedneme balíčky a připravujeme se na cestu do práce. Do práce se dostáváme pěšky a celkově nám chůze zabere okolo půl hodiny. V šatně se převlékneme do pracovních oděvů a vyrážíme na svá místa. My se nacházíme v automyčce, kde denně vysáváme, myjeme, sušíme, leštíme, stíráme prach a natíráme pneumatiky různých druhů aut a někdy i dodávek. Toto je naše hlavní náplň, ale jsme tam i k pomoci, když se přestěhovávají různé věci, jako například kola, nárazníky, elektrické části a další autodíly. Pracujeme od 8 hodin ráno do 4 hodin odpoledne, včetně hodiny na oběd.

Za dobu, kterou jsme tu již strávili, jsme stihli i nějaká místa navštívit. Hromadně jsme navštívili zdejší městské muzeum a dozvěděli se historii Mariboru, zvlášť s Helčou jsme vyšlapaly na nízkou horu jménem Piramida, kde je nádherný výhled na celé město. Díky průvodci, který nás vzal na nejvýznamnější místa v centru, jsme viděli a dozvěděli se něco o zdejších chrámech, kostelích, sochách a památnících, a i něco málo z přítomnosti. Například kde mají výbornou kávu. Na tomto městě mě fascinuje, že jsou na všech chodnících vyznačené pruhy pro kola a motorky, které jedou do 50 km/h, takže vedle vás denně projedou desítky kol, zatímco na silnici jsou jen pruhy pro přejezd a jinak jsou jen čistě pro auta.

Zatím jsme zde prošli spoustu uliček a míst, ale týden je ještě před námi a po práci je vždy nějaká ta chvilka na to se někam podívat.

Karolína Svobodová S3

erasmus | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
erasmus | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav