Mistrovství ČR žáků ve zpracování textů

Protože máme v řadách našich studentů vítěze krajského kola za Středočeský kraj, byli jsme pozváni na celorepublikové finále soutěže Mistrovství ČR žáků ve zpracování textů. Letos se po dvouleté pauze konalo na OA Hovorčovická v Praze. Celkem se v různých disciplínách utkalo 59 soutěžících, tentokrát výjimečně nejen ze středních, ale i ze základních škol, které tvořily jinou kategorii. Za nás bojoval Adam Filipec ze třídy OA2.

Soutěžilo se celkem ve 4 disciplínách: 10 minutový opis textu, korektura textu, záznam mluveného slova a audiotranscription – disciplína, při které si žáci na základě předchozí minutové ukázky sami nastavovali rychlost přehrávaného textu.

Slavnostní řeč pronesla paní Zaviačičová za spolek Interinfo a pan učitel Václav Votruba z pořádající školy. Z jejich proslovu zazněla radost z toho, že se opět můžeme běžně setkávat a také si vyměňovat zkušenosti a zažít pravou soutěžní atmosféru.

Nezastupitelnou úlohu a důležitost výuky a zvládnutí klávesnicové gramotnosti připomněl ve svém audio poselství pan Jaroslav Zaviačič, dlouholetý propagátor zkvalitňování psaní a majitel internetové školy ZAV. I přes technický pokrok tato dovednost stále patří a i v dalších letech bude patřit k podstatným dovednostem.

Ze slov organizátorů také vyplynulo, že každý, kdo se probojoval až do této soutěže, zaslouží pochvalu a uznání za svoje výkony.  I když jsme se podobného klání účastnili vůbec poprvé, Adamovi se nevedlo vůbec špatně a podařilo se mu v soutěži Záznam mluveného slova obsadit 9. místo, což je ve značné konkurenci pěkný výsledek. Děkujeme za reprezentaci a přejeme do dalších soutěží hodně čistých úhozů.