Ireland Forever-Erin go Bragh

Prázdninový výjezd v rámci programu Erasmus+ letos připadl na irský Cultural Institute v Galway. Z nabídky jsem si vybrala kurz Academic writing pro učitele, který byl orientován na metodiku písemného projevu např. Cambridge zkoušek, ale i referátů a prezentací. Ve skupince pracovaly ještě dvě dámy z Polska vyučující mediky a metodička z Německa.

Oba týdny jsem absolvovala 3x90min. výuky denně, odborné a obecné angličtiny. Některé hodiny probíhaly v širším kruhu studentů z celého světa, s vyučujícími nejen irské národnosti. Mezi mými spolužáky byli Brazilci, Kubánka, Ukrajinka, Portugalec a Španělky. Věkový rozptyl byl stejně pestrý jako úroveň jazyka: od středoškoláků po lidi 60+, od A1 po C1 studenty.

Ve škole se mi velmi líbilo, zejména rychlé řešení svízelných situací a přívětivost personálu byly obdivuhodné. Budova samotná je přehledná, učebny jsou číslovány podle pater a např. toalety jsou v patře vždy na stejném místě stejně jako sifon. Dobře fungovalo občerstevní s posezením uvnitř nebo na terase i nabídky odpoledních a víkendových aktivit. Zúčastnila jsem se jednodenního výletu na Aranské ostrovy a hodiny irského tance. Možnost ubytování v residenci jsem uvítala, sdílení společných prostor s dalšími 6-8 lidmi člověka utuží. Na naší adrese se vystřídali Italové, Španělé, Tchajvanec, Němci a Švýcar.

Galway leží na západním pobřeží Irska, je proslulé svými festivaly a jazykovými školami, lemuje jej pobřežní cesta, kde můžete jezdit na kole, procházet se, případně využít blízké golfové hřiště, tenisové kurty, přidat se k otužilcům nebo surfařům. Velmi oblíbenou aktivitou je venčení psů, po kterých se tu řádně uklízí (pokuta může dosáhout 150 eur).  Počet restaurací a pubs překvapí asi každého, zajít večer na živou hudbu je možné kdykoli během týdne přímo zde nebo v centru.

Jíst venku nebo alespoň sedět u kávy či pinty piva mají Irové ve zvyku, pokud to počasí dovolí. Úhrn srážek třikrát převyšuje české statistiky. Odpolední teploty byly letos spíše kolem 16 stupňů, zažila jsme i velmi chladné dny, kdy jsme všichni trávili čas v kuchyni a vařili. Počasí je oblíbeným tématem zejména pro studenty, kteří jsou zvyklí na příznivější klima. I mě teplo v Čechách příjemně uvítalo, mohu doléčit nachlazení.

Irsko a studium jazyka vám všem, kteří budete vyjíždět na praxe, Erasmus+ nebo po vlastní ose, velmi doporučuji.

eu flag erasmus+ vect pos | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
Erasmus+ | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav