V1E v pivovaru Nymburk

Ve středu 13. dubna 2022 jsme si jako studenti prvního ročníku Vyšší odborné školy jeli rozšířit obzory na exkurzi do postřižínského pivovaru Nymburk. Každý si mohl vybrat způsob dopravy, někteří se dopravili vlakem, jiní automobilem. Všichni jsme se ale sešli před branou samotného pivovaru, zakoupili lístky a od 10 hodin následovali průvodce.

Naše první kroky nás zavedly k desce Bohumila Hrabala, který prožil v pivovaru kus svého života. Vliv pivovaru a samotné prožitky vepsal Bohumil Hrabal do vzpomínkové novely Postřižiny. U této zastávky mě pan průvodce požádal, zda bych přečetla Bohumilovo motto na již zmiňované desce: „Já žádnou desku nechci, a když tak jen ve výšce kam čůrají psi.“ Osobně si myslím, že toto vyslovené přání, se spisovateli splnilo, opravdu v úrovni očí desku naleznete jen těžko.

Následující zastávkou byla tzv. humnová sladovna, kde se vyrábí humnový slad. Slad se produkuje pouze v podzimním, zimním a jarním období. Slad se totiž musí chladit a máčet, tudíž teplota nesmí stoupnout přes 20 stupňů Celsia. Zajímavostí může být, že touto metodou se vyrábí slad pouze v Česku nebo Slovensku. Při odchodu sladovny si můžeme povšimnout prostoru nad vstupními dveřmi sladovny, přečíst rok založení pivovaru 1895 a pivovarský pozdrav „Dej bůh štěstí“.

Dalším prostorem, který jsme mohli navštívit, byla varna. Hned na začátku jsme měli možnost ochutnat granulovaný chmel. Hlavní roli zde má vařič, který hlídá za pomoci počítače plně automatizovanou varnu. Celý proces vaření piva trvá kolem 11 hodin. Za rok sládek uvaří přes 200000 hl. piva. Pivo se uvaří, ale tím není zdaleka hotovo, dále musí kvasit a kvasí tzv. na spilkách. Zde se pivo chladí a přidávají se do něj kvasnice, které spořádají cukr a vytvářejí alkohol. Poté pivo putuje do sklepa odpočívat.

Předposlední zastávkou byl sklep, kde pivo dozrává v tancích. Obvodové zdi sklepa jsou 4 metry široké a duté, proto aby zde byla pořádná zima. Předkové neměli jako my strojní chlazení a využívali zdi ke chlazení tak, že je vycpali ledem z Labe. Zde jsme měli šanci ochutnat výborný světlý ležák přímo z tanku.

Poslední zastávkou byl hlavní sklad pivovaru. Ve skladu jsme se mohli setkat s čištěním vratných lahví od etiket, jejich vymytím a dezinfikováním. Viděli jsme plnění lahví a plechovek, které se poté vkládaly do přepravek a papírových krabic balených do folií a následovně se přepravky skládají na palety. Vše je plně automatizované! Nejvíce mě zaujal robot, který byl naprogramovaný na zdvihání sudů, které vkládal na mycí linku.

Prohlídka se nám všem moc líbila, byla zajímavá a poučná. Logistické poznatky a nové informace jistě využijeme v následujícím studiu.

Natálie Ladrová, V1E