Třída EL2 v Olomouci

Ve středu 5. 6. 2024 jsme se s paní učitelkou Procházkovou a panem učitelem Andrlem vydali za dobrodružstvím do Olomouce. Strávili jsme tam celkem 4 dny a každý den byl nabitý aktivitami. Podívali jsme se do Arcidiecézního muzea, kde jsme obdivovali klenoty nebo třeba obrazárnu plnou náboženského umění. Jedno dopoledne jsme strávili v Korunní pevnůstce, kde jsme si prohlédli čtyři stálé expozice a jako bonus jsme měli soukromé promítání v planetáriu. Prošli jsme se nádhernými Smetanovými sady a Sbírkovými skleníky plnými různých druhů rostlin, pozorovali jsme zvířata v ZOO na Svatém Kopečku a zažili jsme, jaké je to obědvat v Menze (konkrétně 17.listopadu) a na jeden den jsme se stali vysokoškoláky.

Moc jsme si užila prohlídku areálu Moravské vysoké školy Olomouc, o.p.s., kde nás provedla a vysvětlila nám chod školy Mgr. Monika Tomašovičová, odborná pracovnice PR a marketingu. Nestíhala jsem otáčet hlavu nad krásnými moderními učebnami, natáčecím studiem, sálem, kde se konají školní plesy nebo nad společností BEA, která studentům umožňuje praxe. Nejvíce mě zde však zaujala přednáška nazvaná Start kariéry, která se zabývala budoucností různých povolání a snažila se nám osvětlit rozdíly mezi podnikáním a pracovněprávním vztahem. I učitelé se zapojili a horlivě třídili povolání do sloupců na „má budoucnost“ a „nemá budoucnost“. Proběhla živá diskuze, při které jsme si sdělili naše představy a ideály o budoucím zaměstnání a odnesli jsme si spoustu užitečných informací. A samozřejmě také dobrý pocit ze školy jako takové.  

Ale tím výlet ani zdaleka neskončil. Vydali jsme se na motokáry, do Muzea umění Olomouc a aby toho nebylo málo a pořádně nás bolely nohy, rozhodli jsme se putovat s Nocí kostelů a navštívit co nejvíce památek, které se této akce účastnily a nabízely zdarma program. Navštívili jsme např. Katedrálu sv. Václava, Arcibiskupský palác nebo kostel Panny Marie Sněžné. Slyšeli jsme živé varhany, prohlédli si tzv. kůr nebo třeba i modlitební místnosti. V sobotu jsme zakončili naši výpravu na akci s názvem Svátky města Olomouce na Horním náměstí. Proběhlo poslední focení s šermíři, doplnili jsme kofein na nádraží a plní zážitků jsme se vydali směrem k domovu.                                        

Aneta Roušarová, EL2


Po delší době jsem se vrátil do Olomouce, města, které jsem v dětských letech navštěvoval často. A vrátil jsem se jako pedagog doprovázející třídu EL2 v rámci vzdělávacího programu. Od mé poslední návštěvy se Olomouc změnila, ale znovu jsem byl atmosférou, historií i jejími změnami příjemně překvapen. Návštěva byla čtyřdenní, a přesto to nestačilo na to, abychom viděli vše, co Olomouc nabízí v oblasti kulturní, historické, sportovní i gastronomické. Každodenní program s různými aktivitami, ať už to byl Svatý Kopeček, workshop v Moravské vysoké škole Olomouc, Pevnost poznání, Arcidiecézní muzeum, Muzeum umění nebo páteční Noc kostelů, zanechal nezapomenutelné zážitky. V sobotu 8. 6. 2024 se s námi Olomouc rozloučila. Ale ještě před odjezdem domů jsme byli účastníky Svátků města Olomouce. Olomouc je stále město, kam se vždycky budu rád vracet.                

Ing. Bc. Vlastimil Andrle

Vzdělávací akce ve městě Olomouc proběhla v rámci projektu „VOŠ, SPŠ a OA Čáslav – OPJAK“, reg. č. projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003759 a zúčastnilo se jí 15 žáků třídy EL2 a dva pedagogové.

eu+mŠmt barevné | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
OPJAK | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav

Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003759