Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Čáslav

Stejně jako vloni i v tomto roce se žáci 4. ročníku vydali do ženské věznice ve Světlé nad Sázavou (14. 4. 2026). Exkurze v rámci předmětu Selfmanagement jim nabídla jedinečnou příležitost prohlédnout si areál vězení a diskutovat s odsouzenými.
Exkurze do věznice mi dala opravdu hodně do života. Už před rokem jsem viděla na YouTube video Matky za mřížemi, ale ani tehdy jsem si nedokázala představit, co všechno se za zdmi věznice odehrává.
Samotná beseda byla neuvěřitelně silná. Velký dojem na mě udělala vězeňkyně Andrea, kterou jsem poznala právě z toho videa. Překvapilo mě, jak byla krásná a pozitivní, i přes to, co všechno si v životě prožila. Jejich příběhy se mě hluboce dotkly a donutily mě přemýšlet o životě z jiného pohledu.
Možnost vidět jednotlivá oddělení věznice na vlastní oči byla velmi silná zkušenost. Prostředí na mě působilo dost odstrašujícím dojmem a uvědomila jsem si, jak těžké podmínky tam ženy mají.
Na druhou stranu jsem si uvědomila, že vězeňkyně mají zajištěné základní podmínky, různé aktivity i finanční podporu, což mě překvapilo. Velkou úctu si zaslouží zaměstnanci věznice, které nesmírně obdivuji za jejich náročnou a důležitou práci.
Tato oblast mě vždy zajímala a ráda bych se jí věnovala i do budoucna. Velké poděkování za zorganizování této exkurze. Byl to zážitek na celý život.
Nela Kuklíková, OA4B





