Návštěva Komerční banky v Pardubicích

Ve středu 9. listopadu 2022 jsme se třídou OA3 a paní učitelkou Valtrovou jeli na exkurzi do pardubické pobočky Komerční banky. Přivítal nás zde pan ředitel Radek Sobotka a usadili jsme se v zasedací místnosti.

Povídali jsme si o historii i současnosti banky, penězích v oběhu, ochranných prvcích bankovek a padělcích. Nejvíce nás zaujalo, jak podvodníci kradou údaje z platebních karet (tzv. skimmer) a jak dlouho trvá, než se na podvod přijde. Zařízení, která zloději k těmto akcím používají, nám ukázal pan ředitel v prezentaci na fotografiích. Se spolužáky jsme se jednoznačně shodli, že bychom některá z nich nerozeznali od původních.

Dále jsme měli možnost si v praxi vyzkoušet ověření pravosti bankovek všech nominálních hodnot pomocí lupy a především UV lampy. Zaujaly nás příběhy o zachycení padělků od věrné kresby, což nás velmi pobavilo. Jen v loňském roce bylo zachyceno zhruba 6 700 ks falzifikátů!!!

Také jsme se šli podívat do suterénu banky k trezorům (tzv. safetovým schránkám). Místnost, ve které se nacházejí, je výrazně větší, než v bance v Kolíně, kterou jsme měli možnost navštívit v minulém školním roce.

Na závěr exkurze jsme se společně vyfotili před budovou banky i s panem ředitelem, zašli si na oběd a všichni se i přes drobné komplikace ve spojích v pořádku dostali domů. Těšíme se na další zdařilé exkurze.

T. A. Sedláčková, třída OA3