Byli jsme v Amsterdamu…

Amsterdam mýma očima

Zájezd do Nizozemska, kterého jsem se zúčastnila se spolužáky a vyučujícími, mi vnukl myšlenku, že se do Amsterdamu určitě v budoucnu vrátím. 

Pod vedením Náčelníka, jak si nechal říkat náš průvodce, jsme objevovali památky, muzea i mnohé jiné zajímavosti města.

Kvůli zpoždění na dálnici a malé časové rezervě mezi příjezdem a objednanou plavbou, jsme nejprve vyrazili pěšky. Prošli jsme krásné centrum s trhem a po krátké pauze na oběd udělali první větší zastávku v Muzeu diamantů, kde jsme mohli vidět například i šperky nošené členy britské královské rodiny. Zde se s největším úspěchem setkala zrcadlová místnost s lebkou osázenou diamanty, kterou si mnozí fotili.

Následně se Náčelníkovi podařilo zamluvit pro nás loď a i přesto, že jsme se obávali, že budeme muset jet nadvakrát, což by zabralo dvojnásobek času, než bylo v plánu, jsme se naštěstí vešli. Pluli jsme například i okolo Domu Anny Frankové, do kterého jsme se měli v plánu podívat následující den.

Po plavbě jsme si, opět vedeni Náčelníkem, prošli večerní město, které mělo úplně jinou atmosféru než přes den, což jsme cítili všichni. Poté jsme odjeli do krásného hotelu Via Amsterdam, kde jsme přespali, dostali snídani a odpočati vyrazili vstříc druhé polovině našeho výletu.

První zastávkou druhého dne byla stanice metra, kde Náčelník lehce zápasil s výdejním automatem na lístky, který se zablokoval. Za necelou půlhodinu jsme mohli metrem vyrazit.

Navštívili jsme velmi působivé Muzeum moderního umění, kde jsme viděli mimo obrazů a soch i jiné instalace.

Místo úkrytu osmi Židů na Princegracht 263 byl velmi emotivní zážitek, s osudem Židů jsme se pomocí nahrávek v angličtině procházeli po bývalém skladu, který je nyní muzeem, skoro hodinu. 

Po pauze na oběd jsme pak autobusem vyjeli na poslední zastávku – skanzen s větrnými mlýny. Odtud už přes Německo domů do Čáslavi.

Všichni jsme se vrátili v pořádku, zejména díky výborným řidičům a vlastní opatrnosti v rušném městě.

T. A. Sedláčková, OA3

eu+mŠmt barevné | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
OPJAK | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav

Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/22_003/0003759