Zboř svou komfortní zónu

Pokud máte rádi nová dobrodružství, výstupy z komfortní zóny a chcete zažít něco, co vás reálně posune, určitě zkuste program Erasmus+!

Výstup z komfortní zóny z vás udělá lepšího člověka, nová zkušenost rozšíří vaše obzory a všeobecný nadhled, zkusíte si nové věci, zlepšíte svůj mluvený projev v cizím jazyce a získáte neocenitelné pracovní zkušenosti ze světa, co jen tak někdo stále ještě v dnešní době globalizace nemá.

Já osobně jsem si vybral Maltu jako zemi pro moji pětiměsíční stáž a musím říct, že Malta je hezká slunečná ostrovní země, kde to žije. Ubytovaný jsem byl v Birkirkaře, v lokalitě, kde žijí převážně Malťané.

Bydlel jsem tu na bytě se svým spolužákem Filipem. Dále jsme sdíleli byt s Marcelem z Německa a s Yvone, která je vlastně Afričanka žijící v Itálii. Yvone anglicky skoro neuměla, takže komunikace s ní byla těžká, k tomu jsme zjistili, že není moc chytrá, takže toto jsme nevyhráli. Prováděla tu věci, které by ani desetileté dítě v Česku nenapadlo, ale koneckonců přežili jsme to a nevyhořeli jsme. Na druhou stranu, Marcel byl zase přesný opak Yvone. S Marcelem jsme tady neměli fakt jediný problém. Navíc s ním byla sranda, byl akční, byl to nejlepší spolubydlící, jakého jsme mohli mít.

Malta není velká země, ale i tak je tady dost míst, které stojí za to navštívit. Já teda osobně navštívil jen Vallettu, Blue Lagoon na ostrově Comino a dále jsem dost navštěvoval čtvrtě jako Paceville, Saint Julian´s nebo různé pláže. V těchto místech je soustředěná veškerá zábava, noční život a tak dále. Většinou jsme chodili duo já & Marcel a občas jsem vyrážel ven s někým jiným, s kým jsem se tady seznámil. Jde o to, že skvělé zážitky jsou k ničemu, když je nemáte s kým sdílet.

Co se týče mé práce, pracoval jsem ve společnosti Creditinfo Malta, kde jsem pomáhal při kancelářské administrativě a zpracování dat. Hojně jsem využíval excel a v případě potřeby jsem pomáhal i jiným oddělením. Kladl se zde důraz na profesionalitu a plnění úkolů včas, zároveň ale jsem si mohl dát pauzu v pracovní době, kdy jsem chtěl, a měl jsem nárok vzít si dva dny v měsíci volno podle potřeby, takže to bylo v tomto ohledu takové flexibilnější. Ta práce byla v pohodě a já jsem moc rád, že jsem měl možnost si to tady zkusit. Je to super zkušenost.

Určitě bych jel hned znovu někam do zahraničí poznat další zemi, získat další zkušenosti a zvětšit si rozhled. A co vy? Máte v sobě aspoň malý kousek dobrodruha, co se nebojí vyjít z komfortní zóny vstříc novým zážitkům? Já věřím, že ano, a jestli mám pravdu, program Erasmus+ je přesně pro vás.

Daniel Voldán

Student 3. ročníku VOŠ