Zažít si Berlín

Cool, kosmopolitní, mladý a pulzující – tak se mi během 2 týdnů představil Berlín. Díky programu Erasmus plus jsem mohla od 21. 8. do 2. 9. 2022 v centru této evropské metropole pilovat své jazykové a didaktické dovednosti.

Intenzivní kurz německého jazyka, kterého jsem se zúčastnila, probíhal na GLS Sprachschule  Berlin. Tato škola byla založena 1983 a je několikanásobným držitelem ocenění nejlepší jazykové školy pro výuku němčiny jako cizího jazyka. GLS je centrem pro zkoušky TestDaF a garantuje excelentní výuku na všech jazykových úrovních. Vybavení této školy je luxusní – součástí kampusu jsou vedle početných učeben také hotel, bazén, apartmánové domy a klidné zázemí v zeleni vnitřního dvora nedaleko centra města.

Kurz byl orientován na rozvoj kompetencí s důrazem na používání kreativních metod. Zahrnoval lekce zaměřené na osobní jazykový rozvoj, učební styly a motivaci, rozvíjení konverzace, poslechu, čtení i psaní, názorně bylo demonstrováno využití výpočetních technologií při výuce, inkluzivní vzdělávání a nechyběly ani odpolední přednášky z německých a berlínských reálií s následnou diskuzí o rozdílech v jiných zemích.

Reálie Berlína byly také poznávány bezprostředně při odpoledních volnočasových aktivitách, které se zaměřovaly na návštěvy nejzajímavějších míst města s doprovodným výkladem. Navštívila jsem komplex muzeí na berlínském ostrůvku Museumsinsel – Pergamonmuseum, Neues Museum, Altes Museum a Alte Nationalgalerie. Na seznamu zhlédnutých berlínských památek nechyběly ani Brandenburger Tor, Denkmal der ermorderten Juden Europas, Potsdamer Platz, Alexander Platz se slavnou Fernsehturm, barokní zámek Charlottenburg, Reichstagsgebäude, historické letiště Tempelhof. Dalším cílem byla Berlínská zeď, která v době studené války město rozdělila na 2 části. O víkendu jsem navštívila Postupim se zámky Sansoucci, Neues Palais nebo Cecilienhof, kde se konala Postupimská konference. Prošla jsem také oblíbenou Holandskou čtvrť, navštívila barokní Sankt Nikolaus Kirche a Potsdamer Stadtschloss. Zajímavá byla návštěva bývalé věznice sovětské StB v Leistikowstraße. V neděli následoval výlet do areálu bývalého koncentračního tábora Sachsenhausen.

Díky tomu, že jsem v kurzu v tomto termínu byla pouze já z České republiky, využívala jsem němčinu neustále jak při samotné výuce, tak i ke komunikaci s kolegy z ostatních zemí.

Účast na tomto programu pro mě byla velmi přínosná a inspirativní.

Logo Erasmus1 | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav
Erasmus+ | VOŠ, SPŠ a OA Čáslav