Granadská kostka

V tomto článku si můžete přečíst jak naši studenti 3. ročníku oborů Obchodní akademie, Ekonomické lyceum a Strojírenství pracují a tráví své volno během své odborné praxe Erasmus+ ve Španělsku.

Dnes, 10.03. jsem stejně jako v předešlých dnech vstal na snídani a poté hned zamířil do práce společně s Tomášem Aronem, Jiřím Matouškem a Vítem Jeřábkem. Takto po spolu pracujeme v kancelářích Universal mobility, jelikož naše firma byla zavřena kvůli výskytu COVIDU-19.

Zabýváme se vytvářením objektů na počítačích v 3D programech Autodesk Inventor a Fusion 360. Po příchodu do práce jsme začali pracovat na modelování ornamentů inspirovaných dekorací v Granadském paláci Alhambře, který jsme navštívili v neděli. Zadání znělo vymodelovat kvádr o rozměrech 10x10x2 cm a do něj ,,vytlačit´´ ornamentální tvary, tak aby výsledek mohl posloužit jako předloha pro modelování okrasných destiček z keramiky.

Postup tvoření vypadal následovně: Každý jsme měli své zadání, jehož postup jsme si nejprve rozmysleli v hlavě a poté začali s náčrtem ve 2D. Provedený náčrt jsme vytlačili do kvádru a upravili tak, aby odpovídal zadání. Jelikož nám celý tento proces trval asi jenom dvě hodiny, mohli jsme již dnes první modely převádět do programu, z kterého dokáže 3D tiskárna vytisknout hotový výtvor. Bohužel kvůli větším rozměrům a požadavkům na materiál tisknutí trvá několik hodin. Abychom tedy zbytečně nečekali, vrhli jsme se do vlastních projektů, které bychom si chtěli někdy v budoucnu zkusit vytisknout.

Po skončení pracovní doby jsme se vrátili zpět na hostel, kde jsme společně poobědvali a poté se vydali na vyhlídku Mirador del Gibralfaro. Díky skvělému počasí výhled stál opravdu za to a na večeři jsme se vraceli spokojení. Uvědomovali jsme si ale, že náš pobyt ve Španělsku zítra končí a my na něj už budeme moci pouze šťastně vzpomínat.

V. Vondra